ogród dla ciebie

dom i ogród

Karmniki dla ptaków

Dodaj komentarz

Witam,

Zaczynam pisanie tego blogu od tematu jak ważnym elementem w naszym ogrodzie jest karmnik dla ptaków, nie tylko dodaje on mnóstwo uroku ale również spełnia pare innych ważnych ról. Jedna z nich to przyciąganie ptaków do ogrodu, wiadomo że ptaki lubią robaki, wyjadając te robaczki z naszego ogrodu przyczyniają sie do najbardziej naturalnego procesu odrobaczania co jest bardzo ważne do utrzymania porządku w ogrodzie. Małe ptaki które piją nektar z kwiatów przyczyniają się do ich zapylania. Ptaki są piękne, kolorowe, więc cieszą nasze oczy i dusze, obserwując takiego fruwającego osobnika można się wiele nauczyć o jego życiu. Od momentu kiedy ptak zbuduje gniazdo w naszym ogrodzie możemy zaobserwować ciekawy cykl. Począwszy od złożenia jajek,  wyklucia piskląt, poprzez karmienie ich i pierwszej lekcji fruwania. Nie możemy również zapomnieć o muzyce jaką nam dostarczają, uwielbiam być budzona śpiewem ptaków a nie wyjącym budzikiem, zimą nie jest to zawsze możliwe, ale latem wystawiają koncert którego melodii nie da się opisać. Ogródek bez ptaków to dla mnie jak cherbata bez cytryny… nie lubię bez cytryny, wypije ale to już nie to. Dbajmy więc o naszych skrzydlatych przyjaciół dokarmiając je zimą i pojąc wodą w upalne letnie dni.

Załączam pare fotek karmników które mnie zauroczyły, mam nadzieje że i Wam sie spodobają. Proszę o komentarze, bardzo lubię je czytać.

    

   

Sikorka bogatka to ptak z temperamentem, nie łatwy do spłoszenia.  Pamiętam kiedyś ją obserwowałam, nie bała się podjąć walki z większym od siebie ptakiem, bójka poszła o kawałek słoniny który ktoś zawiesił na drzewie – pewnie dla niej,  i wygrała. Nie pozwoliła się zastraszyć, a słoninka napewno była pyszna. Morał z tego taki że nie zawsze wygrywa ten co większy i silniejszy.

Jak widać na powyższym zdjęciu karmnik można zrobić z glinianego talerza. Kto by pomyślał?

Autor: aneta

Nature is painting for us, day after day, pictures of infinite beauty, if only we have the eyes to see it. J. Ruskin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s